fbpx
To najlepšie miesto pre Váš Zdravý Životný Štýl
Tešíme sa na Vašu návštevu

Chcem začať chodiť do fitka, ako na to?

Ako sa zorientovať v posilke a cvičiť, keď ste doteraz nič nerobili?

Chystáte sa prvýkrát do posilňovne a máte strach z toho, čo vás tam čaká? Neviete, čo si vziať na seba?

Neviete, na čo sú v posilňovni všetky tie stroje a ako správne na nich cvičiť, ale nechcete si platiť trénera?

Čo na seba

Ak sa rozhliadnete po posilňovni, tak uvidíte ženy spravidla oblečené v športovom oblečení, ale nie všetky z nich sú oblečené správne.

Uvediem vám pár príkladov, ako ich môžete vidieť oblečené a rozhodnite sa, čo by ste si vzala na seba vy.

Môžete tam vidieť slečny oblečené v krátkych sexi šortkách a krátkom tielku, ďalej na sebe môžu mať dlhé nohavice a krátke tričko, alebo môžu mať na sebe dlhé nohavice a tričko s dlhým rukávom alebo mikinu a samozrejme vždy pevnú športovú obuv.

Čo by ste si na seba vzala vy? Než odpoviete, rozmyslite si, čo vlastne do tej posilňovne idete robiť a ako sa v nej chcete cítiť.

Ak idete „baliť“ chlapov, tak si oblečte ony krátke šortky a čo najkratšie tielko a nezabudnite na make-up. Ak si idete „len tak“ zacvičiť len preto, aby ste sa mohli večer najesť a je vám ľahostajné vaše zdravie, tak vyberte tiež prvý variant.

Možno som teraz bol príliš tvrdý a prirovnanie som prehnal, ale je pravda, že ak sa budete obliekať tak, ako uvádzam v prvom prípade, výsledný efekt nebude ideálny. Nehľadiac na to, že s nalíčenou tvárou si „koledujete“ o problémy s pleťou.

Takže správnym variantom oblečenia je tričko s dlhým rukávom alebo mikina a dlhé nohavice, prípadne tričko s krátkym rukávom.

Väčšina moderných posilňovní používa klimatizáciu a ak sa potíte, tak nevnímate, či je v miestnosti teplo alebo zima, a preto môžete ľahko prechladnúť. Ak budete správne oblečení, tak sa chránite pred prechladnutím, chránite svoje kĺby a navyše sa oveľa ľahšie spaľujú tuky.

Zabudnite na make-up!! Ak budete cvičiť poctivo, tak to spoznáte hneď pri prvej návšteve posilňovne. Poctivé cvičenie sa totiž nezaobíde bez potenia a naozaj nie je príjemné mať na sebe vrstvu make-upu.

Buď sa vám totiž roztečie, alebo, u tých kvalitnejších vodeodolných, vám urobí na tvári takú „ochrannú“ vrstvu, ktorá vám „udusí“ celú tvár.

Ďalšia vec, ktorú by ste si mali do posilňovne určite vziať, je uterák. Je lepšie si vziať uteráky dva, jeden na cvičenie a druhý do sprchy. Zrejme každá posilňovňa dnes totiž vyžaduje, najmä z hygienických dôvodov, aby sa na strojoch používali uteráky.

A verte, že pokiaľ ide o hygienu, tak je to lepšie aj pre vás.

Nemôžete totiž vedieť, kto ten stroj používal pred vami a či mal uterák. Môžete tiež používať špeciálne rukavice na posilňovanie, ktoré vám umožnia pohodlnejšie cvičenie, ochránia dlane pred mozoľmi a rukavice s „omotávkou“ ochránia i zápästia.

Ako vlastne začať

Ak ste ešte v žiadnej posilňovni nikdy neboli a neviete, do akej zájsť, najlepšie riešenie bude zvoliť tú, ktorú máte blízko k svojmu zamestnaniu alebo niekde v mieste bydliska.

Je lepšie si prejsť viac posilňovní a zvážiť ich cenovú ponuku, aké služby ponúkajú, ako schopný majú personál a hlavne, ako sa v tej posilňovni cítite, pretože v nej budete tráviť pomerne veľa času.

V posilňovni, ktorá sa vám zdá neútulná, sa vám nebude ani dobre cvičiť.

Čo sa týka cenovej ponuky, väčšinou si môžete vybrať medzi jednorazovými vstupmi, bodovými permanentkami (napr. na desať vstupov), alebo časovými permanentkami (napr. jeden rok).

Ak začnete počítať, tak zistíte, že je najvýhodnejšie si kúpiť permanentku časovú, pretože ak budete chodiť 3 – 4 x týždenne, tak je to určite výhodnejšie, než si platiť jednorazové vstupy a navyše verte, že keď budete vedieť, že ste si zaplatila permanentku, tak vás to donúti do tej posilňovne ísť, aj keď sa vám nebude chcieť.

Pokiaľ ide o ponuku služieb, dnes existujú posilňovne, v ktorých si môžete zacvičiť, zaplávať, zájsť do sauny, do vírivky, na aerobic, na spinning, na masáž a vo finále si môžete dať na bare kávičku.

Ako cvičiť

Máte dve možnosti, ako sa zorientovať v prvý deň v posilňovni. Tá prvá je, že si najmete trénera, ktorý vám ukáže, ako sa na posilňovacích strojoch cvičí a samozrejme vám poradí, ako efektívne cvičiť.

Tou druhou možnosťou je, že si pozorne prečítate tento článok a budete sledovať moje ďalšie články o cvičení.

A teraz pár najdôležitejších rád:

  • rozohriatie a strečing – pred tréningom je veľmi dôležité sa rozohriať a pretiahnuť.
    Rozohriať sa môžete nejakou aeróbnou aktivitou (jazda na bicykli, chôdza alebo beh na páse, skákanie cez švihadlo, orbitrek…) na rozohriatie vám stačí 10 minút, ale ak chcete začať spaľovať tuky ešte predtým, než začnete posilňovať, zostaňte u aeróbnej aktivity 20 minút poctivý strečing (pretiahnutie) je veľmi dôležitá prevencia pred poranením svalov
  • samostatné posilňovanie – pre efektívnejšie cvičenie je lepšie rozdeliť si celé telo na 2-3 časti, ale ako začiatočníčka by ste mali svoje svaly na taký tréning pozvoľna pripraviť tým, že budete na posilňovacích strojoch posilňovať všetky svaly
  • ak ste zvyknutá, tak vám stačí tento tréning vykonávať prvé štyri návštevy v posilňovni
  • ak veľmi nešportujete a máte ochabnuté svaly, tak by ste mali takto trénovať prvých aspoň deväť návštev v posilňovni
  • samostatné posilňovanie by malo trvať približne 50-60 minút, aby sa poctivo precvičili všetky svaly. V tejto dobe by ste mali stihnúť 1-3 cviky na každý sval každý cvik by ste mali vykonať po 2-4 sériách o 12-20 opakovaniach
  • v priebehu tréningu je veľmi dôležité dodržiavať pitný režim
  • na záver tréningu je lepšie opäť vykonať strečing celého tela, alebo aspoň svaly, ktoré ste posilňovali
  • ak chcete rýchlejšie chudnúť, odporúča sa 20 minút aeróbnej aktivity po posilňovaní

Ako často chodiť cvičiť

Odporúča sa chodiť 3-4 x týždenne, aby ste dosiahli dobré výsledky
Ak by ste chodila 4x týždenne, tak tri dni venujte posilňovaniu partií tela a štvrtý deň vám stačí 1 hodina aeróbneho cvičenia.

Zdroj: Feminity.sk

Pokiaľ sa Vám táto stránka páči, zdieľajte ju so svojimi priateľmi:


Zapojte sa do diskusie a pridajte komentár:
eBook ZDARMA - Ako správne cvičiť na kardio strojoch
Zavrieť